ZigaForm version 6.1.1

Artykuły

Kobiecy styl przywództwa

Nadszedł czas kobiet w biznesie oraz innych obszarach życia. I chociaż jest to jeszcze czas transformacji, to badania przeprowadzone na całym świecie pokazują niezbicie, że społeczeństwa są gotowe na zmianę sposobu myślenia i działania w oparciu o kobiece wartości. W biznesie i zarzadzaniu, gdzie nieoceniona jest rola przywództwa, już nie autorytarny styl komunikacji, emocjonalny dystans i dominacja są cechami lidera jakiego poszukują lokalne społeczności i firmy na wszystkich prawie kontynentach. Idealny współczesny przywódca to ten, który jest otwarty w dzieleniu się emocjami i uczuciami, który współpracuje w zespole, dba o relacje i elastycznie dopasowuje się do zmian.

Badania John’a Gerzem’y i Michaela D’Antonio przeprowadzone wśród 64 tysięcy osób w różnych kulturach pokazały niezwykłą rzecz: otóż świat byłby według ankietowanych lepszym miejscem, gdyby mężczyźni myśleli i działali podobnie jak kobiety. Badacze odkryli również, że typowo kobiece cechy jak empatia, intuicja i rozsądne planowanie przyszłości są najwyżej cenionymi wartościami w przywództwie i że ludzie pragną takich przywódców słuchać i im ufać. Powyższe wyniki badań świadczą o ogromnej zmianie jaka zachodzi wokół nas, w postawie wobec kobiet i kobiecego stylu myślenia i działania. W Polsce również zbiega się ten trend ze zjawiskiem, które dr Agnieszka Graff nazywa czasem „ wściekłych kobiet”, które już nie chcą być przemęczonymi, przeciążonymi pracą i obowiązkami domowymi, sfrustrowanymi „ superwoman”. Na treningach biznesowych i podczas coachingów, które prowadzę kobiety wyrażają swoją potrzebę bycia autentyczną w rolach jakie pełnią. Chcą realizować swój scenariusz na życie i określać się poprzez to co robią z pasją i radością. Pragną się realizować zawodowo i równocześnie chcą sobie dać pozwolenie na wyrażanie siebie, swoich talentów, uczuć i emocji. Zaczynają powoli odpuszczać przekonanie, że tylko doskonałość w każdym aspekcie życia, w roli przedsiębiorcy, matki, żony czy partnerki warunkuje ich wysokie poczucie własnej wartości.

Wielokrotnie w biznesie kobiety mówią mi o swojej potrzebie relaksu, równowagi i dbania o swoją psychikę, zdrowie i duchowość. Po prostu zamiast być perfekcyjne kobiety biznesu zapragnęły też być szczęśliwe. W oparciu o swoje doświadczenie w biznesie, treningach i sesjach kinezjologicznych profilaktyki zdrowia dla kobiet opracowałam unikalny, pięciodniowy program rozwoju kompetencji przywódczych FLOW, Female Leadership Outdoor Workshop oraz Inkubator FLOW rozwijający przedsiębiorczość kobiet. Nazwa programu nie jest przypadkowa. „Flow” opisany został w psychologii jako wyjątkowy stan psychiczno – emocjonaly, kiedy jesteśmy w pełni zaangażowani w to co robimy, znika poczucie czasu, nie czujemy zmęczenia fizycznego ani psychicznego, ponieważ cel do którego zmierzamy jest sam w sobie nagrodą. Zaś droga, która prowadzi do realizacji celu wiąże się z uczuciem przyjemności. Która z nas nie chciałaby tak pracować? Która z nas nie chciałaby tak się czuć przekuwając marzenia na cele i działania? Zapewne każda.

Program FLOW na tym właśnie się koncentruje. Jego struktura jest bardzo prosta, a przez to skuteczna. Program skupia się na rozwoju czterech obszarów:

  • Kompetencji przywódczych na poziomie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, mowy ciała i wartości
  • Kompetencji miękkich i rozwoju osobistym jak: pewność siebie, wiara w siebie, talenty i wizerunek
  • Rewitalizacji fizycznej i mentalnej
  • Relaksacji i naładowaniu akumulatorów emocjonalnych i psychicznych

Jest to idealny program dla kobiet, które wprowadzają zmiany w swojej karierze zawodowej, rozpoczynają nowy etap w budowaniu swojego biznesu lub rozpoczynają wymagający projekt. Zmiany mogą też dotyczyć podsumowań szczególnych etapów w życiu lub karierze zawodowej, wyciągania wniosków ze zdobytych doświadczeń. Dzięki temu, że program jest holistyczny i dotyka rozwoju w obszarze biznesu, inteligencji emocjonalnej i work life balance jest nieocenionym wsparciem dla tych bizneswoman, które słuchają siebie i swojej intuicji i wiedzą jak ważne jest świadome dbanie o siebie na wielu poziomach. Program FLOW daje możliwość udziału w praktycznym, osobistym doświadczeniu swoich talentów, mocy i siły sprawczej dzięki czemu kobiety mogą wyraźniej zobaczyć i poczuć wizję siebie. Mogą też ujrzeć rozwiązania biznesowe w nowym świetle lub poszerzyć swoją perspektywę o zupełnie nowe pomysły.

FLOW realizowany jest w formie pięciodniowych, coachingowo – szkoleniowych programów wyjazdowych w pięknych hotelach spa i wellness położonych wśród kojącego otoczenia przyrody. Ważnym elementem programu jest kontakt z naturą poprzez ruch na świeżym powietrzu, indywidualnie dobraną rewitalizująca dietę wellness oraz suplementację regeneracyjną. Wszystkie elementy programu zostały dobrane intencjonalnie w oparciu o naszą pracę z menedżerkami w wielu firmach oraz na podstawie nowatorskich badań naukowych dotyczących przywództwa, efektywności i tzw „ performance”. Badania prowadzone w Instytucie Maxa Plancka lub w HeartMath Institute pokazują, że jedynie zintegrowane, holistyczne i pełne empatii podejście do rozwoju samej siebie i rozwoju zdolności przywódczych decyduje o charyzmie, umiejętności wpływu i inspiracji innych. Mówiąc inaczej – niski poziom stresu, skupiony i jasny intelekt oraz empatyczne serce są miarą sukcesu przywódcy.

Sheryl Sandberg powiedziała:

„W przywództwie chodzi o to by inni poczuli się lepiej w Twojej obecności i o to by to poczucie pozostało z nimi kiedy Cię nie ma”

Ta myśl jest naszą dewizą i inspiracją.

Artykuł ukazał się drukiem w Businesswoman life

Magdalena Nowakowska